Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ ProcartaPlex™ NHP Cytokine & Chemokine Panel, 30plex
The ProcartaPlex Non-Human Primate Cytokine & Chemokine Panel 30plex enables research of immune function by analyzing 30 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Cell Lysis Buffer
Used to lyse cells under nondenaturing conditions. Invitrogen™ ProcartaPlex™ Cell Lysis Buffer is available in 20mL units that should be stored chilled (for continual use) or frozen (for longer periods of time.) Additional protease inhibitors can be added without any difficulties.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Th1/Th2/Th9/Th17 Cytokine Panel, 18plex
The ProcartaPlex Human Th1/Th2/Th9/Th17 Cytokine Panel 18plex enables exploration of the T helper response by analyzing 18 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Porcine Cytokine & Chemokine Panel 1, 9plex
The ProcartaPlex Porcine Cytokine & Chemokine Panel 1 9plex enables the study of immune response by analyzing 9 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Mouse Th1/Th2 Cytokine Panel, 11plex
The ProcartaPlex Mouse Th1/Th2 Cytokine Panel 11plex enables the study of T helper response by analyzing 11 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Rat Thyroid Stimulating Hormone ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 116700, 25653 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.75 ng/mL |
| Assay Range | 1.25 to 80 ng/mL |
Invitrogen™ Mouse IL-12 p70 Uncoated ELISA Kit with Plates
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | IL12A, Il12b |
| Total Assay Time | 24 hr 30 min |
| Sample Volume | Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 15 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 15-2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 45 min |
| Accession Number | P43431, P43432 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-12 p70 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated, purified antibody, Detection Antibody: Pre-titrated, HRP-conjugated antibody, Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples, 10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody, 5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme, Substrate: 1X TMB Solution, Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards, 96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86),Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,HRP-conjugated antibody,Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples,10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody,5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme,Substrate: 1X TMB Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16159, 16160 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | Interleukin-12, IL12, IL23 |
Invitrogen™ Human IL-10 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | BCGF-1,BCGF1,BSF-1,BSF1,IL-4 |
| Total Assay Time | 24 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 100 μL, Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 2 to 300 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 45 mins |
| Accession Number | P22301 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-10 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated,Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,Biotin-conjugated antibody,Standard: Recombinant cytokine for generating standard curve and calibrating samples,ELISA/ELISPOT Coating Buffer Powder: This uncoated ELISA kit may contain ELISA/ELISPOT Coating Buffer Powder (Reconstitute to 1L with dH20 and filter (0.22 μM) or 10X PBS ELISA Coating Buffer (Dilute 1 part 10X Buffer into 9 parts dH20).,Assay Diluent: 5X concentrated,Detection enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP,Substrate Solution: Tetramethylbenzidine (TMB) Substrate Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3586 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-10 |
Invitrogen™ Mouse IFN gamma ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 6.5% |
| Intraassay CV | 3.2 |
| Incubation Time | 4 hr. |
| Gene Symbol | IFN-g,Ifg |
| Total Assay Time | 4 hrs |
| Sample Volume | Plasma 25 μL, Serum 25 μL, Supernatant 25 μL |
| Assay Sensitivity | <2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 47 to 300 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P01580 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IFN gamma |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 15978 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Rat TNF alpha ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 24835 |
| Interassay CV | 8.3% |
| Intraassay CV | 5.8 |
| Assay Sensitivity | <4 pg/mL |
| Assay Range | 11.7 to 750 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
Invitrogen™ Mouse IL-6 ProQuantum Immunoassay Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | qPCR Instruments |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 16193 |
| Assay Sensitivity | <0.3 pg/mL |
| Assay Range | 0.32 to 5000 pg/mL |
Invitrogen™ Human IL-6 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Interassay CV | 4.9% |
| Intraassay CV | 5.4 |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Assay Range | 16 to 1690 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
Invitrogen™ Human IP-10 (CXCL10) ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3627 |
| Interassay CV | 8.4% |
| Intraassay CV | 4.3 |
| Assay Sensitivity | <2 pg/mL |
| Assay Range | 7.8 to 500 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
Invitrogen™ Human IFN beta ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric ELISA (TMB substrate) with Plates |
|---|---|
| Specificity | No significant cross-reaction with human IFN-a or IFN-g; mouse or rat IFN-ß |
| Description | Human IFN beta ELISA Kit |
| Precision | Intra-assay CV ≤ 10%; inter-assay CV ≤ 10% |
R&D Systems™ Mouse CCL2/JE/MCP-1 Quantikine ELISA Kit
Mouse CCL2/JE/MCP-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Target | CCL2/JE/MCP-1 |
|---|---|
| Specificity | Natural and Recombinant Mouse MCP-1 |
| Host Species | Mouse |
| Gene ID (Entrez) | 6347 |
| Gene Symbol | CCL2 |
| Total Assay Time | 4.5 hr. |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (50 uL),Tissue Lysates (50 uL),Tissue Culture Supernates (50 uL),Serum (50 uL),EDTA Plasma (50 uL),Heparin Plasma (50 uL) |
| Assay Sensitivity | 0.666 pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 7.81 - 500 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |